CZ Route 66


Česká Route 66 slaví 20. výročí ve znamení šestek!

Jak oslavit výročí, ve kterém se protínají významná jubilea? Česká Route 66 slaví své 20. narozeniny a přejeli jsme ji už po šesté, americké 66 je 90 let a mýmu tátovi je 66 let. A já se rozhodl, že to oslavím vydáním své 1. knihy. Jmenuje se Česká Route 66 – nejkratší silnice s číslem 66 na světě!

České Route 66 je právě 20 let

Dalo by se říci, že česká silnice s číslem 66 je v nejlepších letech. Je dost mladá na to, aby byla žádoucí a dost stará na to, aby měla dost rozumu. Nachází se přesně v bodě, kdy se z dívky stává žena. Žádoucí žena si zaslouží už seriózní dárek. K jejímu kulatému výročí jsme se rozhodli napsat knížku o její historii zasazenou do kontextu kulturních, politických, ale hlavně motoristických událostí, které ji formovali a navíc jsme je mohli položit do kontextu s událostmi, které ji pojí s americkým originálem U. S. Route 66. Knížku jsme pojmenovali Česká Route 66 – nejkratší silnice s číslem 66 na světě!

Česká silnice č. 66 není jediná, která letos slaví významné jubileum

Kdo slaví s ní? Tak například je to světoznámá značka s hřebcem ve znaku, automobilová ikona z italského Maranella, Ferrari. Té je letos 70 let. Stejně dlouho je tomu, co se pánové Hanzelka se Zikmundem rozhodli s Tatrou 87 vydat na svou první cestu do Afriky. 70 let činí rozdíl mezi vznikem české Route 66 (1997) a nejslavnější silnicí na světě U. S. Route 66, která v listopadu 2016 oslavila své 90. leté výročí. Jedním z čestných hostů letošního ročníku byl i aktér filmů o U. S. Route 66, pan František Védl, kterému je letos právě 70 let.

Nejdůležitějším oslavencem letošního ročníku byl pan Karel Horák, kterému je letos symbolických 66 let. Jemu jsme věnovali naši knihu a měl tu čest ji s námi, na letošním jubilejním VI. přejezdu české Route 66, pokřtít. Křest proběhl za účasti starosty města Příbrami, pana Jindřicha Vařeky, garanta knihy, pana Františka Šestáka, pan Ondřeje Lachmana, výrobce speciální edice knihy, a ředitele Hornického muzea Příbram, pana Josefa Velfla.

Při významných jubileích se rekapituluje

Webovou registraci jsme spustili v roce 2014. Tehdy se přihlásilo 189 účastníků. Registrační samolepku si vyzvedlo 138 lidí. V roce 2015 se přes web registrovalo již 238 účastníků, přičemž svou samolepku si na nám. TGM v Příbrami vyzvedlo 244 z nich. Myslíte, že zde něco nehraje? Máte pravdu. Rozdaných samolepek bylo více, než přihlášených. Je to tím, že účast na akci není podmíněna dopřednou registrací, takže i ten, kdo přijede bez ní si ji může vzít. V roce 2016 se zaregistrovalo již 337 účastníků a samolepku si vyzvedlo 265 z nich. Letos jsme obdrželi 348 registrací a rozdali 334 registračních samolepek. No a právě 334 strojů, motorek a plechovek, se letos vydalo na jubilejní VI. přejezd z Příbrami do Milína. Je tedy vidět, že akce má vzestupnou tendenci a těší se vaší oblibě!

Co se letos na české Route 66 událo?

Jarda Votík se rozhodl překonat českou Route 66 se svým armádním Humvee a zaujal tak velkou část návštěvníků. Nej plechovkou se stal válečný nákladní šestikolový roadster GMC s prostřílenou karosérií na třech nápravách s registračním číslem 293. Nej motorkou se stala Pavlova armádní replika BMW R71 se sidekárou s registračním číslem 54. Zvolil je náš čestný host, pan Josef Velfl, garant soutěže.

Jedním z důležitých bodů programu byla dražba knihy Česká Route 66 – nejkratší silnice s číslem 66 na světě! s výrobním číslem 66. Ta se bohužel nekonala pro absenci dražitelů. Možná za to mohlo chladné, až mrazivé, počasí. Tak jsme se rozhodli přesunout dražbu na největší sraz amerických automobilů v ČR, který se koná 3. června v autokempu Konopáč u Heřmanova Městce. Budu rád, když se tam potkáme. Zde budeme dražit i výtisk s č. 666. Celý výtěžek dražby bude věnován na podporu muzejní expozice obětí komunismu – památníku Vojna Lešetice u Příbrami.

Jako již tradičně, ocenili jsme rouťáka s registračním číslem 66. Letos se jím stal pan Tomáš KlempířFordem Mustang GT s rychlými pruhy.

Spousta z Vás se zakousla do šťavnatého burgru nebo tortily, jiný cucal poctivou čokoládu ze stylového vozítka B-Rink. Společně jste šmejdili po náměstí a hledali právě tu svou nej plechovku a motorku a hovořili s jejich majiteli. Do toho všeho vesele vyhrával Rock ‚n‘ Roll a v pauzách mezi písničkami moderátor Honza Pastor zpovídal pozvané hosty nebo předával knížku Česká Route 66 – nejkratší silnice s číslem 66 na světě! těm, co byli oceněni.

Celý realizační tým se těší na následující VII. ročník, který si společně opět užijeme!

Jsme v médiích

Letos si opět vyrazila Karla Mráčková s Petrem Bartošem pro svou reportáž v hlavním zpravodajském bloku večerních televizních novin TV Nova. Lokální deník Příbram.cz seznámil své odběratele s akcí na náměstí TGM v Příbrami.

Foto: Luboš Toman, Patrick Lenemayer, David Krátký, Loban
Video: Fonka Příbram, Karel Ludvík, Two Rider ́s

Diskuze: